Çok Amaçlı Stadyumlar

Sapporo Dome Stadyumu ;
Japonya’nın 2002 Dünya Kupası için inşa ettiği bir stadyum olan Sapporo Dome, 53.845 kişilik kapasiteye sahip. Zemini raylar üzerinde bulunan Sapporo Dome, hem beysbol hem de futbol maçlarına ev sahipliği yapmakta. Üzeri tamamen kapalı bir stadyum olan Sapporo Dome’da, çimin ihtiyaç duyduğu güneşi alabilmesi için zemin düzenli aralıklarla raylı sistemle dışarı çıkarılıyor. Stadyumun bir diğer özelliği de, tesisin aynı ismi taşıyan bir şirket tarafından profesyonelce yönetilmesi.

Millennium Stadyumu ;
Galler’in başkenti Cardiff’te bulunan Millenium Stadı, rugby karşılaşmaları, futbol maçları, otomobil yarışları ve konserlere ev sahipliği yapan çok amaçlı bir yapı… 74.500 kişilik kapasitesiyle dünyanın en çok seyirci alan stadyumlarından biri olan Millenium Stadium, Britanya Adası’nın en önemli yapılarından bir tanesi.

Cardiff Körfezi’ne akan Taff Nehri’ne bitişik olması ve çevreyle uyumlu tasarımı nedeniyle kıyıya demir atan dev bir gemiye de benzetilen stadın içerisinde 128 loca, 22 bar, 7 restoran, 17 ilk yardım noktası, 12 yürüyen merdiven ve 7 asansörün bulunduğu stadın, ayrıca 7 bağımsız giriş-çıkışı bulunuyor.

Emirates Stadyumu ;
Arsenal’in efsanevi Highbury Stadı’nın kapasitesinin zaman içerisinde eşdeğerlerine göre düşük kalması sebebiyle gündeme alınan Emirates Stadyumu, toplam 430 Milyon Sterlin gibi dev bir bütçe karşılığında inşa edildi. İlk etapta bankalardan alınan 260 Milyon Sterlin’lik krediyi, piyasaya çıkardıkları 25 yıl geri ödemeli kulüp bonolarından gelen para ile ödeyen Arsenal yönetimi, hem stadyumlarını iyi bir yatırım haline getirdi, hem de kulüplerin finansal açıdan nasıl idare edileceğine dair harika bir örnek göstermiş oldular. Bunlara ek olarak, Birleşik Arap Emirlikleri’nin havayolu şirketi Emirates’ten isim hakkı için 15 yıllığına 100 Milyon Sterlin alan Arsenal, stadyumun maliyetinin 4/1′ini bu şekilde karşılamış oldu. Ayrıca Highbury’nin olduğu alana yapılan 2000 dairenin kulübe muazzam bir finansman sağladığı da unutulmamalı.