UEFA Stadyum Kriterleri

UEFA Final müsabakaları oynanması için UEFA stadyum kategorilerinden en üst seviye olan “Elit ” kategori stadyum olması gerekir. Kategori sisteminden önce UEFA’da yıldızlama sistemi vardı. En üst seviye 5 yıldız olarak adlandırılıyordu. 2006 yılında yayınlanan yeni UEFA Stadyum Altyapı Talimatı neticesinde yıldız sistemi yerine kategori sistemi benimsenmiştir.

UEFA Euro League 2016 Avrupa Şampiyonası için ise stadyum kapasiteleri :

  • 2 stat en az 50.000 net oturma kapasiteli (tercihen bunlardan biri 60.000 net  oturma kapasiteli)
  • 3 stat en az 40.000 oturma kapasiteli
  • 4 stat en az 30.000 oturma kapasiteli  olmalıdır.

Fakat ülkenin durumu ve diğer organizasyon faaliyetlerine göre bu tip kapasiteler değişiklik gösterebilir.

Dolayısı ile en az 30.000 kapasite UEFA Finali adayı olmanız için gereken faktörlerden biridir.  Kapasite planlaması yapılırken 30.000 hedef ise stadyum planı 35.000 gibi planlanmalıdır. Çünkü planlamadan dolayı ,sahayı görmeyen kör noktalı olan koltuklar olabilir ve UEFA buralara koltuk satımına izin vermez.

Basın tribünü için kriterlerde istenen maksimum oranda altyapı yapılmalıdır ki her türlü müsabaka organizasyonu sağlanabilsin.

Ayrıca bu tarzda büyük kapasitede stadyum yapılması planlanıyorsa , öncelikli olarak stadyum projesinin yerel yönetimle, Futbol Federasyonu  ve stadyumu isletecek olan kurumun (kulüp,belediye,özel şirket ) koordinasyonunda da planlanması gerekir. Eğer bu koordinasyon sağlanmaz sadece maça yönelik işletim planlanırsa stadyum sadece güzel  bir anıt olarak kalır ve işlemeyen beton yığını haline gelir. (örn. İst olimpiyat , İzmir Atatürk , yeni 30.000 kişilik Şanlıurfa stadyumu ve bir çok stadyumumuz.)

Stadyumdan eğer para kazanacak ve her gün veya her hafta farklı organizasyon yapacak ortam sağlamazsanız, işletmenizin işletim masraflarının altından kalkamazsınız.

Yeni stadyum projeleri artık belediyelerin şehir planlaması içerisinde birer kompleks halindeki projelerle bütünleştirilerek, ulaşım vs gibi sistemler göz önünde bulundurularak planlanmaktadır.