Stadyum Araştırması

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (UEFA) finallerini düzenlemeye aday ülkelerden biri de Türkiye idi. 2012 finalleri için de aday olan Türkiye bu şansını kaybetmişti. 2016′yı kazanabilmemiz için de UEFA normlarında stadyumlara ihtiyacımız vardı.

Fakat ülkemizdeki mevcut stadyumların yetersizliği ve yeni yapılacak stadyumların proje aşamasında olmaması bu yarışı kaybetmemize neden oldu. Türkiye’de şu anda bu normlara uygun olan stadyumlar Şükrü Saraçoğlu BJK İnönü Stadı. Galatasaray TT Arena, Kayseri Kadir Has stadı. Trabzon ve Ankara’daki stadyumlar standartlara uygun değil. Malatya İnönü Stadyumu’nun da yıkılarak uygun bir yere yenisinin  yapılması ile Malatya’da UEFA FİFA ve bezeri uluslar arası organizasyonların  bir ayağını oluşturabilir.

Bilindiği üzere 2016 yılında yapılacak olan UEFA Avrupa futbol şampiyonasına Türkiye adaylık başvurusu yapan ilk ülkedir. Bu şampiyonaya daha önce de ev sahipliği yapmak isteyen Türkiye; 2008 yılı başvurusunu Yunanistan ile ortak yapmış fakat özellikle ülkemizdeki stadyum yetersizliğinden dolayı ortak proje yarışmadan elenmişti. 2012 yılında yapılacak olan şampiyonayı ise POLONYA & UKRAYNA ortak projesi kazanmıştı.

2016 turnuvasında takım sayısı, UEFA’ya üye 53 ülkenin federasyonlarının ileri gelen yöneticilerinin oybirliği ile aldığı kararla, 16′dan 24′e çıkarılmıştır. 16 takım formatına göre en az 8 stat gereklidir. Bunlar en az 30.000 kişilik olmak zorunda, 8′den 3′ü 40.000′den fazla ve 4 yıldızlı ayrıca bu 3 stattan biri de 50.000′den fazla ve 5 yıldızlı olmalıdır. Turnuva 24 takımlı olduğunda, 9 – 12 stat gerekli olacaktır. Bu yüzden büyük ülkeler tek başlarına ya da 2 orta büyüklükte ülke ortak olarak başvuracaklardır.yapılan başvurular sonunda TÜRKİYE ve FRANSA Finale kalmış ve yapılan oylama sonucunda FRANSA UEFA 2016  Avrupa futbol şampiyonasına ev sahipliği yapmaya hak kazanmıştı.

Türkiye’nin bundan sonraki şampiyonalara da ev sahipliği yapmak için aday olacağını ve muhtemelen bir  veya birkaç büyük organizasyona ev sahipliği yapacağını şimdiden tahmin edebiliyoruz. Bunun için şehir olarak şimdiden bütün planlamamızı bu yönde yapmak gerektiğini düşünüyorum.
Bu sebeple yapılacak olan yeni stadyumun en az 35.000 seyirci kapasiteli olması gerekiyor, bu kapasitenin altında yapılacak bir stadyumda uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmak mümkün değildir. Malatya olarak bu tarz organizasyonlarda yer alabilmek için mevcut kriterlere uygun bir stadyumun TOKİ tarafından yapılabilmesi ve herkesin çaba sarf etmesi gerektiğini düşünüyorum 35.000 kapasitenin altındaki bir stadyum sadece yerel lig müsabakalarının oynanacağı bir stadyum olacaktır.

Bir dahaki stadyumun 40 sene sonra yapılacağını düşünecek olursak şehir olarak bir çok şeyden mahrum kalacağımızı da şimdiden hesaplamak lazım…

Türkiye’de böyle organizasyonların yapılmasında ilk akla gelen şehirler hepimizce malumdur. Bu şehirler, İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya. Bu dört şehir arasından bu organizasyonlara ev sahipliği yapacak statlar sadece İstanbul ve Kayseri de mevcuttur.

Ankara’da elle tutulur bir stadyum projesi yok. İzmir 70’li yıllardan kalma Atatürk stadı ile avunuyor. Antalya’da mevcut stadyum yapım aşamasında ama yeterli değil. Türkiye’de bu tarz organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek sadece 4 stadyum mevcut.

Bunlar; Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu, Galatasaray TT arena, BJK İnönü ve Kayseri Kadir Has stadyumlarıdır. Bunun yanında bir çok şehir daha şimdiden bu tarz şampiyonalara ev sahipliği yapabilmek ve mevcut stadyumlarını geliştirmek yenilemek  için çok ciddi projeler geliştirmeye ve başta Türkiye Futbol Federasyonu ve siyasiler nezdinde lobi faaliyetleri yapmaya başladılar.  Lobi faaliyetleri yürüten şehirler arasında ESKİŞEHİR, BURSA, SİVAS, KONYA ve RİZE’yi sayabiliriz.

MALATYA olarak bu organizasyonların bir ayağını oluşturmak için çok acil olarak bir komite kurmalı ve gerekli  LOBİ faaliyetlerine şimdiden başlamamız gerektiği inancındayım. Özellikle TOKİ tarafından yapılacak stadyumun UEFA kriterlerine uygun olarak yapılması şartını koşmamız gerekmektedir. Bu işin omurgasını ise başta siyasi partilerde görevli milletvekillerimiz ve Malatya adını taşıyan bütün sivil toplum örgütlerimizin oluşturacağı bir lobi faaliyeti ile olabileceğine inanıyorum.

  1. TOKİ tarafından yapılacak stadyumun UEFA kriterlerine uygun, bütün koltukların sahayı görebilecek şekilde olması ve en az 35.000 kişilik olması şarttır.
  2. Yapılacak olan stadyumun aynı zamanda ÇOK AMAÇLI kullanılıyor olması gerekmektedir. ulaşım sorunu ve otopark sorunu olmaması gerekiyor. Basın tribünü, alış veriş mağazaları ve konferans salonları gibi bütün özellikleri göz önünde bulundurmamız gerekir.
  3. 35.000 seyirci kapasitesinin altında yapılacak bir stadyum boşa harcanan para ve emekten başka bir şey değildir, çünkü bu kapasitenin altında yapılan bir stadyuma uluslararası organizasyon almak mümkün olmayacaktır.
  4. Bu arada “ÇOK AMAÇLI STADYUM’DAN” kasıt; çalışmamın diğer sayfalarında örneklerini sunduğum örnek Stadyumları incelediğinizde bu gerekliliğin şart olduğunu sizlerde göreceksiniz. Günümüzde dünyanın her yerinde birçok ülke hatta bununla da kalmayan dünyanın önde gelen bir çok kulübü kendi imkanları ve sponsorların katkıları ile mevcut stadyumlarını yenilemekte veya yenisini yapmaktadır. Bakıldığında hepsindeki ortak nokta ise ÇOK AMAÇLI stadyum projeleridir. Buradaki kasıt oraları beton yığını olmak yerine para kazandıracak eğlence ve alış veriş mekanları haline getirmektir. 15 günde bir maç yerine her gün kullanılan mekanlar yaratmaktır.
  5. Buradaki asıl amaç yeni yapılacak stadyumun işlevi  ve kullanım amacıdır. Bu sebeple elimizde aşağıda belirteceğim kriterle uygun bir stadyum olursa şehir olarak ülkemizin talip olacağı bu tarz organizasyonların tamamında söz sahibi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bunun için mutlaka TOKİ tarafından yapılacak stadyumun yeri, ulaşımı, konumu ve kullanılabilirlik durumu çok ama çok önemlidir.