Başarılı Stadyumlar

Allianz Arena Stadyumu ;
70.000 kişiye yakın bir kapasiteye sahip olan Allianz Arena tam bir teknoloji harikası. Bayern Münih, 1860 Münih ve Almanya Milli Futbol Takımının rakiplerini ağırladığı Allianz Arena, oynanan müsabakaya göre tamamen renk değiştiren dış cephesiyle izlemeye değer bir görsellik sunuyor. Dış cephede kullanılan 2.874 parçalık karbon-polimer hava folyosu sayesinde hem hava basıncı kontrol altında tutuluyor, hem de az evvel bahsettiğimiz ışıklandırma sistemi faaliyete geçiyor. İnşaatında 120.000 metreküp beton ve 22.000 ton çeliğin kullanıldığı stadyumun maliyeti ise 340 Milyon Euro civarında oldu.

Pekin Stadyumu ;
2008 Yaz Olimpiyatlarında tüm ihtişamıyla ortaya çıkan Pekin Ulusal Stadyumu, diğer adıyla Kuş Yuvası, şu an dünyanın en büyük çelik yapısı olarak biliniyor. Birbirini tamamlayan iki ayrı parça olarak tasarlanan tribünler ve çelik dış cepheden oluşan stadyum, her biri 1.000 tonluk 24 kiriş/sütun ve 110.000 ton çeliğin birleşiminden meydana geliyor.

2003 yılından 2008 yılına kadar, 17.000 inşaat işçisinin çalıştığı ve 423 Milyon Dolar’ın harcandığı stadyumda yakında bir alışveriş merkezi ve otel açılacak. 2008 Olimpiyatlarında 91.000 kişiyi misafir eden Kuş Yuvası, mevcut kapasitesiyle Çin gibi kalabalık bir ülke için ideal kabul edilebilecek bir kapasiteye sahip..

Camp Nou Stadyumu ;
Daha yüksek ve daha yüksek, daha büyük ve daha iyi. Barcelona şehri ile özdeşleşmiş olan bu stadyum Barcelona şehrinin en büyük simgesidir. Yapıldığı zamana göre küçük bir meblağ olmayan 66 milyon pezetasa kulübün üyeleri tarafından yaptırılan stadyum 24 Eylül 1957 tarihinde açılmıştır. Bu stat bugünkü Avrupa’nın kapasite bakımından en büyük, oyun alanı bakımından ise en geniş ikinci stadyumudur. Avrupa’da Camp Nou’dan daha büyük oyun alanına sahip olan tek stadyum Portekiz’in Benfica kulübünün maçlarını oynadığı Luz Stadyumu’dur. Camp Nou Stadyumu, Katalonya’nın başkenti olan Barcelona’ya İspanya İç Savaşı sırasında susturulan ve bu yüzden futbola yönelen Katalan halkının bir hevesi sonucu yaptırılmıştır. 1899 kurulan Barcelona Futbol Kulübü 1940′lı yıllarda maçlarını eski Les Korts’ta oynamakta iken 1957 yılında yeni stadyumuna taşınmıştır. Yeni stadyum şehrin batı kısmında bulunan çiçek ve sebze bahçelerinin yerine yapılmıştır. Büyük açılışın yapıldığı gün ev sahibi Barça ile Legia Varşova arasında bir maç yapılmıştır ve bu maçtan sonra stadın kapasitesinin 150.000 kişiye çıkarılma çalışmaları başlamıştır. 1971 yılında ise stadyumun yanına bir spor salonu (Palau Blaugrana) eklenmiştir.

Kulübün basketbol, hentbol, voleybol takımları maçlarını burada oynamaktadır. Ayrıca bu salonda buz hokeyi turnuvaları da düzenlenebilmektedir. Stadyumun tam karşısında ufak bir de stat bulunmaktadır. Bir kişi bir tünel vasıtası ile Camp Nou’dan küçük stadyuma geçebilir ve bu tünel bir köprü gibi bir caddenin üzerinden uzanmaktadır. Bu ufak stadyum 1982′de açılmıştır ve adı Mini Estad (Küçük Stat)’dır. 1980’lerin başlarında ana stadyumun belli başlı yerleri yıkılıp, yeniden inşa edildi. Üçüncü tribün yapıldı, kapasite arttırıldı ve Camp Nou 1982 Dünya Kupası’nda bir maçta ortalama 110.000 kişiyi ağırladı. Dünya Kupası açılış maçı Camp Nou’da oynandı ve bu maçta Arjantin 85.000 kişi önünde Belçika’yı 1-0 mağlup etti.

Camp Nou Stadyumu, dünya’nın her yerine dağılmış Barça taraftarlarının en büyük kıvanç kaynağıdır. Bunun nedeni de sadece stadyumun büyüklüğü değil aynı zamanda mimari dizaynıdır. O günün modern olanak ve teknolojisi Avrupa’nın en iyi futbol mabedini yapmaya olanak sağlamıştır. UEFA’nın en fazla göz önünde bulundurduğu stadyumlardan biri olan Camp Nou beş yıldızlı statlar kategorisinde bulunmaktadır. Barcelona’nın Camp Nou Stadyumu dünyanın merkezi sayılır.